V roku 2012 som kandidoval v parlamentných voľbách za Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Vnímal som dôležitosť posunúť rómsku problematiku medzi prioritné politické témy tejto krajiny. Práve hnutie OĽaNO na čele s Igorom Matovičom sa na rozdiel od štandardných politických strán nebálo postaviť tejto výzve. Jasne pomenovávať problémy, ktorým čelíme. Vnímal som to vtedy a vnímam to aj teraz ako odvážny principiálny postoj. Keďže iní politici sa za dvadsať rokov samostatnej existencie Slovenska tejto téme buď vyhýbali, alebo ju zneužívali na zisk lacných politických bodov. Cítil som, že je čas to zmeniť a preto som kandidoval.

Ukázalo sa to ako správne rozhodnutie. 4. apríla 2012 som ako prvý Róm v histórii samostatnej Slovenskej republiky zložil sľub poslanca Národnej rady. Tento deň som vnímal nielen ako úspech pre seba a všetkých Rómov na Slovensku, ale v prvom rade ako obrovský záväzok. Záväzok vykonávať svoj mandát zodpovedne a urobiť maximum preto aby vzájomné spolužitie menšín a väčšiny na Slovensku začalo naberať ten správny smer a stalo sa postupne bezproblémovým. Aj preto som prijal ponuku stať sa splnomocnencom vlády pre rómsku problematiku.

Ako poslanec som v súčasnosti členom dvoch parlamentných výborov – výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny a osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu. Zároveň pôsobím aj ako člen stálej delegácie NRSR v Parlamentnom zhromaždením OBSE (Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe)

Zákonodarná iniciatíva

Ako splnomocnenec vlády pre rómske komunity som sa zároveň vo výraznej miere podieľal na tvorbe vládneho návrhu zákona o hmotnej núdzi, ktorí v sebe spája tri piliere rómskej reformy.

Kompletná história môjho hlasovania v parlamente je Vám k dispozícií tu.

Facebook